شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه مسئولیت است؛ به زبان ساده اگر شما با ماشین خود با ماشین دیگری تصادف کنید و بیمه شخص ثالث داشته باشید، خسارات وارد شده به ماشینی که با آن تصادف کردید (شخص ثالث) را بیمه شخص ثالث شما بر عهده میگیرد. این بیمه‌نامه پرفروش‌ترین بیمه در سطح کشور است.

خرید و استعلام قیمت

(0)

معرفی بیمه موتورسیکلت

با توجه به افزایش آمار تصادف موتور سیکلت ها و عواقب جبران ناپذیر ناشی از نداشتن بیمه شخص ثالث، قطعا در رابطه با بیمه موتور سیکلت اطلاعات خواهید داشت. در کنار خطرات خوفناک، موتور سیکلت ها به دلیل قیمت مناسب تر و شتاب بیشتر نسب به خودرو ها، امروزه خواهان زیادی در نسل نوجوان و جوان دارد. همانطور که میدانید، بیمه شخص ثالث یکی از بیمه های اجباری می باشد؛ لازم به ذکر است تهیه این بیمه نامه عاری از لطف نیست. بیمه موتور سیکلت، بیمه گذار را در برابر خسارت های مالی و جانی ناشی از حوادث ناگهانی من جمله تصادف، حمایت خواهد کرد.

انواع بیمه موتور سیکلت

موتورسیکلت ها همانند تمامی خودروها، می توانند از دو بیمه نامه اتومبیل استفاده کنند. انواع بیمه موتور سیکلت عبارت اند از:
تماس و مشاوره رایگان

پوشش های بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

پس از صدور بیمه نامه، بیمه گذار تحت پوشش های بیمه شخص ثالث موتورسیکلت قرار خواهد گرفت:

پوشش مالی خسارات مالی اشخاص ثالث
خسارت های مالی وارد شده به اشخاص ثالث
پوشش خسارات جانی اشخاص ثالث
خسارت های جانی وارد شده به اشخاص ثالث
پوشش خسارت مالی راننده مقصر
خسارت های جانی

حوادث تحت پوشش بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

 • برخورد و تصادف با جسم ثابت یا متحرک
 • خسارتی که از بار موتور سیکلت به اشخاص ثالث وارد می شود
 • غرامت فوت و نقص عضو اشخاص ثالث
 • هزینه های درمان اشخاص ثالث
 • جبران خسارت های مالی وارد شده به اشخاص ثالث

استثنائات بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

شرکت بیمه در کنار پوشش ها، استثنائات بیمه شخص ثالث موتور سیکلت را نیز در نظر گرفته است.

شرکت بیمه هنگام بروز هر یک از موارد زیر، بیمه گذار را حمایت نخواهد کرد:
 • خسارت وارد شده به موتور سیکلت راننده مقصر
 • خسارت وارد شده به بار موتور بیمه شده
 • خسارت های ناشی از تشعشعات رادیواکتیو
 • پرداخت جرائم قضایی

بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه

استفاده از بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه، به نوع خسارت وارده وابسته است.

پرداخت خسارت مالی به اشخاص ثالث در صورت مقصر بودن راننده

چنانچه راننده موتورسیکلت مقصر حادثه شناخته شود، شرکت بیمه خسارت وارده به شخص ثالث را بدون شرط پرداخت خواهد کرد؛ لازم به ذکر است فرد مقصر موظف است مبلغ خسارت را به شرکت بیمه عودت دهد.

پرداخت خسارت جانی به اشخاص ثالث در صورت مقصر بودن راننده

چنانچه در سانحه تصادف به اشخاص ثالث صدمات جانی وارده شده باشد، شرکت بیمه خسارتی پرداخت نخواهد کرد. چرا که طبق ماده 3 قانون بیمه موتورسیکلت برای پرداخت دیه، داشتن گواهینامه الزامی است.

پرداخت خسارت وارد شده به راننده موتور سیکلت در صورت مقصر نبودن

در این حالت شرکت بیمه خسارت های وارد شده به راننده را بدون قید و شرط پرداخت خواهد کرد.

عوامل تاثیرگذار در قیمت بیمه موتور سیکلت

با توجه به انواع مختلف موتورسیکلت ها، قیمت بیمه شخص ثالث موتور متغیر است. بیمه مرکزی هر سال متناسب با میزان دیه، هزینه بیمه موتور سیکلت را اعلام خواهد کرد.

بطورکلی عوامل تاثیرگذار در قیمت بیمه موتورسیکلت عبارت اند از:
 • نوع موتورسیکلت: امروز موتور سیکلت ها در سه نوع برقی، سه چرخ و دو چرخ در بازار وجود دارد. لازم به ذکر است نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت های سه چرخ بیشتر می باشد.
 • سال ساخت موتور: از آنجایی که سال تولید موتور با میزان ریسک خسارت ها رابطه مستقیم دارد؛ هر چه سال ساخت موتور بیشتر باشد، میزان ریسک و حق بیمه شخص ثالث به مراتب افزایش خواهد یافت.
 • تعداد سیلندر موتور: موتور ها از لحاظ تعداد سیلندر ها به گروه های یک سیلندر، دو سیلندر، سه سیلندر و بیشتر تقسیم می شود. بدیهی است هرچه تعداد سیلندر موتور بیشتر باشد، حق بیمه بیشتری به آن تعلق خواهد گرفت.
 • نوع و ساختار موتور: همانطور که گفتیم نرخ موتور سیکلت های دنده ای و برقی متفاوت است. هرچه قدرت و سایز موتورسیکلت بیشتر باشد، حق بیمه بیشتری پرداخت خواهید کرد.
 • میزان پوشش های مالی: با انتخاب پوشش و سقف تعهدات بیشتر، در کنار حمایت های زیادتر، حق بیمه بیشتری پرداخت خواهید کرد.
 • تخفیفات بیمه ای: یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت بیمه شخص ثالث، تخفیفات بیمه ای است. یکی از این تخفیفات، تخفیف عدم خسارت بیمه موتورسیکلت است. در صورتیکه بیمه گذار در سال های قبل از شرکت بیمه خساراتی دریافت نکرده باشد، هنگام خرید بیمه شخص ثالث تخفیف عدم دریافت خسارت را دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است با افزایش سال های بدون خسارت، تخفیف بیشتری از شرکت بیمه دریافت خواهید کرد.

شرایط انتقال بیمه موتور سیکلت

با فروش موتورسیکلت، بیمه شخص ثالث نیز همانند سند موتور به مالک جدید تعلق خواهد گرفت. صاحب قبلی با مراجعه به شرکت بیمه، مالکیت بیمه نامه را به نام صاحب جدید تغییر خواهد داد. همچنین شما می توانید، تخفیفات بیمه نامه خود را حفظ کنید و تنها بیمه نامه را به صاحب جدید تحویل دهید. در این حالت امکان استفاده از تخفیفات بیمه ای برای بیمه گذار بین 6 الی 12 ماه میسر است. در واقع در مدت زمان ذکر شده، با خرید موتور جدید، می توانید تخفیفات را در بیمه نامه موتور فعلی خود لحاظ کنید.

تماس و مشاوره رایگان

بهترین بیمه موتور سیکلت

معیار های بیمه گذاران، برای انتخاب بهترین بیمه موتور سیکلت متفاوت است. زمانی که شخصی در جستجوی بیمه نامه ای با قیمت مناسب است، دیگری به دنبال بیمه نامه ای با پوشش های کامل خواهد رفت. اما بیمه سامان به شما پیشنهاد می کند، برای خرید بهترین بیمه شخص ثالث، به مواردی مثل میزا رضایتمندی مشتریان، تعداد شعب، میزان پوشش ها و سقف تعهدات مالی، نحوه پرداخت خسارت و… شرکت های بیمه توجه کنید.

ارزانترین بیمه موتورسیکلت

بیمه سامان به شما پیشنهاد می کند که هرگز ارزانترین بیمه موتور سیکلت را تهیه نکنید. شرکت بیمه متناسب با حق بیمه پرداختی، بیمه گذار را در پرداخت خسارت وارده حمایت خواهد کرد. بدیهی است با پرداخت حق بیمه کم، شرکت بیمه مبلغ کمتری از خسارت وارده را تقبل خواهد کرد؛ و مابقی خسارت بر عهده بیمه گذار خواهد بود. مطمئن باشید در خرید بیمه شخص ثالث با پوشش های کامل، ضرر نخواهید کرد.

سوالات متدوال

 • ?

  مدت اعتبار بیمه شخص ثالث وسیله نقلیه و موتور سیکلت چقدر است؟

  این بیمه به صورت یک ساله هست اما امکان خرید چند ماهش بسته به شرایطی وجود داره.

 • ?

  مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه موتور سیکلت چیست؟

  اصل و کپی مدارک شناسایی، گواهینامه، بیمه نامه، فاکتور رسمی قطعات و هزینه ها، تایید کارشناس

 • ?

  عواقب نداشتن و یا دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث موتور چیست؟

  چنانچه بیمه نامه ای برای ارائه به پلیس راهنمایی رانندگی در دست نداشته باشید، وسیله نقلیه شما به پارکینگ منتقل خواهد شد و برای ترخیص آن باید هزینه هایی مانند جریمه دیرکرد، پارکینگ، و بیمه نامه را پرداخت کنید. اما برای اطلاعات کامل تر عواقب جبران ناپذیر نداشتن بیمه شخص ثالث را مطالعه کنید.

 • ?

  آیا می توان هنگام فروش موتور، تخفیف های بیمه نامه را به موتور جدید انتقال داد؟

  بله بین 6 الی 12 ماه امکان استفاده و انتقال تخفیفات بیمه نامه وجود دارد.

 • ?

  مدت اعتبار بیمه شخص ثالث موتور چقدر است؟

  معمولا بیمه گذاران بیمه شخص ثالث را با مدت یکساله تهیه می کنند. اما امکان تهیه بیمه شخص ثالث کوتاه مدت نیز وجود دارد.

 • ?

  اگر موتور گازی هم نیاز به بیمه شخص ثالث دارد؟

  بله تهیه بیمه شخص ثالث برای موتور گازی ها الزامی است.

مقالات مرتبط

نظرات و امتیازات
امتیاز شما به این پروژه

نظرات شخص ثالث موتور سیکلت

پاسخ ها