شخص ثالث وانت و خودرو باری

بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه مسئولیت است؛ به زبان ساده اگر شما با ماشین خود با ماشین دیگری تصادف کنید و بیمه شخص ثالث داشته باشید، خسارات وارد شده به ماشینی که با آن تصادف کردید (شخص ثالث) را بیمه شخص ثالث شما بر عهده میگیرد. این بیمه‌نامه پرفروش‌ترین بیمه در سطح کشور است.

خرید و استعلام قیمت

(0)

معرفی بیمه شخص ثالث وانت

حدود 11 درصد از تصادفات سال گذشته به خودرو های باری و وانت ها اختصاص داده شده است! تصادفاتی که به دلیل قدرت و استحکام بالای این خودرو ها، خسارات سنگینی به اشخاص ثالث وارد کرده است. وانت جز خودرو های باری است که برای حمل بار های سنگین در شهر استفاده می شود. و بدیهی است با یک سهل انگاری کوچک به خودرو های سواری خسارت های بزرگی وارد خواهد کرد. بیمه شخص ثالث ، بیمه نامه ای الزامی است؛ اما در هنگام وقوع تصادف به شما کمک خواهد کرد. شرکت بیمه خسارت های مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث را تا سقف تعیین شده در بیمه نامه تقبل خواهد کرد؛ و بار سنگینی را از روی دوش بیمه گذار بر خواهد داشت.

تماس و مشاوره رایگان

پوشش های بیمه شخص ثالث وانت

بیمه گذار با تهیه این بیمه نامه، از پوشش های بیمه شخص ثالث استفاده خواهد کرد:

جبران خسارت جانی وارده به اشخاص ثالث
خسارات جانی وارد شده به اشخاص ثالث

فوت، نقص عضو، شکستگی و آسیب های بدنی وارده شده به اشخاص ثالث توسط شرکت بیمه جبران خواهد شد.

جبران خسارت مالی وارده به اشخاص ثالث
خسارت مالی وارد شده به اشخاص ثالث

شرکت بیمه خسارت های وارد شده به خودرو و اموال اشخاص ثالث را پرداخت خواهد کرد.

جبران خسارت جانی وارده به راننده مقصر
خسارت جانی وارد شده به رانند مقصر (بیمه گذار)

شرکت بیمه هزینه های درمان راننده مقصر را پرداخت خواهد کرد.

استثنائات بیمه شخص ثالث خودرو باری

شرکت بیمه در کنار پوشش ها، استثنائات بیمه شخص ثالث خودرو باری را در نظر گرفته است.

هنگام بروز هر یک از موارد زیر، بیمه گذار از جانب شرکت بیمه حمایت نخواهد شد:
 • خسارات وارد شده به خودرو و وسایل راننده مقصر
 • خسارات ناشی بلایای طبیعی از قبیل جنگ، سیل و زلزله
 • خسارات ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
 • خسارت های ناشی از محکومیت جزائی و پرداخت جرائم
 • خسارات ناشی از حوادثی که در خارج از کشور اتفاق می‌افتد. (مگر با توافقی طرفین)

عوامل تاثیرگذار در قیمت بیمه شخص ثالث وانت بار

با توجه به انواع مختلف خودرو های باری، قیمت بیمه شخص ثالث وانت متفاوت است.

عوامل تاثیرگذار در قیمت بیمه شخص ثالث وانت بار عبارت اند از:
 • کاربری خودرو

  به دلیل کارایی خاص خودرو های باری، قیمت آن نسبت به خودروهای سواری بیشتر می باشد.

 • مدل و سال ساخت خودرو

  نرخ بیمه شخص ثالث با هزینه بیمه شخص ثالث وانت رابطه مستقیم دارد. هرچه سال ساخت خودرو بیشتر و به اصلاح قدیمی تر باشد، حق بیمه بیشتری به خودرو تعلق خواهد گرفت.

 • ظرفیت بار خودرو

  ظرفیت بار خودرو با قیمت بیمه نامه رابطه مستقیم دارد. بطور کلی هر چه ظرفیت بار خودرو بیشتر باشد، قیمت بیمه شخص ثالث نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 • تخفیف عدم دریافت خسارت

  تخفیفات بیمه ای یکی از عوامل تاثیر گذار در کاهش قیمت بیمه شخص ثالث وانت بار می باشد. چنانچه بیمه گذار در سال قبل از شرکت بیمه خسارتی دریافت نکرده باشد، در هنگام تمدید بیمه نامه تخفیف عدم دریافت خسارت لحاظ خواهد شد. لازم به ذکر است با افزایش سال های بدون خسارت، میزان تخفیف افزایش خواهد یافت.

 • جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

  در صورتی که بیمه گذار پس از اتمام مدت اعتبار بیمه نامه، برای تمدید آن اقدام نکرده باشد؛ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به مبلغ حق بیمه اضافه خواهد شد. لازم به ذکر است در طول مدت اتمام بیمه نامه، شرکت بیمه هیچ مسئولیتی در برابر بیمه گذار نخواهد داشت. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به صورت روزانه محاسبه خواهد شد. برای اطلاعات کاملتر مقاله جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را مطالعه کنید.

 • میزان پوشش های مالی انتخاب شده

  دست بیمه گذار در انتخاب میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث باز می باشد. هرچه پوشش مالی بالاتری را انتخاب کنید، موظف به پرداخت حق بیمه بیشتری خواهید بود. اما بیمه سامان به شما پیشنهاد می کند بالاترین میزان پوشش مالی را تهیه کرده؛ تا در هنگام بروز خسارت شرکت بیمه میزان بیشتری از خسارت را پرداخت کند. در این حالت بیمه گذار برای پرداخت خسارت فشار کمتری را متحمل خواهد شد.

شرایط انتقال بیمه شخص ثالث و تخفیف‌های عدم خسارت

انتقال بیمه شخص ثالث و تخفیف های عدم خسارت یکی از مباحث مهم در بیمه نامه می باشد. چنانچه بیمه گذار قصد فروش خودرو خود را داشته باشد، موظف است همراه با انتقال مالکیت خودرو، مالکیت بیمه شخص ثالث آن را به صاحب جدید انتقال دهد.

اما بهتر است برای انتقال مالکیت بیمه نامه به موارد زیر توجه فرمایید.
 • برای انتقال بیمه نامه، مالکیت خودرو باید به صورت کامل و قطعی انتقال داده شود. چرا که شرکت بیمه هیچ وکالت و یا قولنامه ای را نمی پذیرد.
 • انتقال مالکیت خودرو، تنها در زمان تمدید بیمه نامه میسر می باشد.
 • یکی از شروط اصلی شرکت بیمه، مشابه بودن نوع و کاربری خودروها می باشد. بطور مثال بیمه گذار نمی تواند بیمه شخص ثالث وانت را به پراید انتقال دهد؛ و انتقال آن تنها برای خودرو های باری میسر می باشد.

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

بیمه گذار می تواند تخفیف های بیمه شخص ثالث خودرو خود را به ماشین جدید و یا بیمه شخص ثالث خودرو بستگان خود انتقال دهد. لازم به ذکر است امکان انتقال بیمه نامه تنها برای بستگان درجه یک من جمله مادر، پدر، همسر و فرزندان میسر است. خودرو بیمه شده باید قبل از انتقال تخفیف ها، فروخته و فک پلاک شده باشد. همچنین قبل از انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید، باید به شرکت بیمه مراجعه فرمایید.

اما بهتر است برای انتقال تخفیفات بیمه نامه به موارد زیر توجه فرمایید:
 • اسناد مالکیت خودرو قبلی و جدید، باید به نام یک شخص باشد.
 • در صورت جاری بودن بیمه شخص ثالث، برای انتقال تخفیف ها باید از شرکت بیمه الحاقیه دریافت کنید.
 • برای انتقال تخفیف ها به خودرو جدید، نوع و کاربری خودرو ها باید یکسان باشد.
تماس و مشاوره رایگان

بهترین بیمه شخص ثالث وانت و خودرو باری

بدیهی است برای اتومبیل خود در جستجوی بهترین بیمه شخص ثالث وانت و خودرو باری باشید. از آنجایی که شرایط افراد با یکدیگر متفاوت است؛ معیار های متفاوتی برای انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث وجود دارد. اما بیمه سامان به شما پیشنهاد می کند برای انتخاب بهترین بیمه نامه به میزان توانگری شرکت بیمه، میزان رضایت مشتریان، تعداد شعب، نحوه پرداخت خسارت، تعهدات مالی شرکت بیمه توجه کنید. لازم به ذکر است همیشه ارزانترین بیمه شخص ثالث، بهترین بیمه نامه نیست. توصیه می شود بیمه نامه ای با پوشش های کامل تهیه کنید، تا در هنگام پرداخت خسارت به اشخاص ثالث از انتخاب خود پشیمان نشوید.

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث وانت

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث وانت یک ساله می باشد. اما امکان تهیه بیمه نامه های کوتاه مدت نیز وجود دارد. بیمه سامان توصیه می کند تا حد امکان بیمه نامه یکساله تهیه کنید. چرا که بیمه شخص ثالث کوتاه مدت، ریسک بیشتری برای شرکت بیمه دارد؛ و در نهایت حق بیمه بیشتری به آن تعلق خواهد گرفت.

سوالات متدوال

 • ?

  تاثیر ظرفیت حجم بار در قیمت بیمه وانت بار چقدر است؟

  ظرفیت حجم بار در تعیین قیمت بیمه وانت بار بسیار مهم می باشد. هرچه ظرفیت بار خودرو بیشتر باشد، حق بیمه بیشتری به آن تعلق خواهد گرفت.

 • ?

  آیا خسارت وارد شده به خود وانت بار هم توسط بیمه شخص ثالث جبران می‌شود؟

  خیر. تنها جبران خسارت های جانی وارد شده به راننده مقصر بر عهده بیمه گذار می باشد.

مقالات مرتبط

نظرات و امتیازات
امتیاز شما به این پروژه

نظرات شخص ثالث وانت و خودرو باری

پاسخ ها