مسئولیت

بیمه مسئولیت برای زمانی در نظر گرفته شده است، که شما برای شخص دیگری خسارت ایجاد کرده باشید و مسئولیت جبران آن با شماست. در بیمه نامه مسئولیت برای مشاغلی مانند پزشک و پیراپزشک، کارفرما، سازندگان ابنیه و… پوشش هایی طراحی شده است؛ تا در مواقع وقوع ضرر و زیان، از کلوزها و خدمات آن استفاده شود.

(0)

معرفی بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت برای زمانی در نظر گرفته شده است، که شما برای شخص دیگری خسارت ایجاد کرده باشید و مسئولیت جبران آن با شماست. در بیمه نامه مسئولیت برای مشاغلی مانند پزشک و پیراپزشک، کارفرما، سازندگان ابنیه و… پوشش هایی طراحی شده است؛ تا در مواقع وقوع ضرر و زیان، از کلوزها و خدمات آن استفاده شود.

تماس و مشاوره رایگان

انواع بیمه مسئولیت

بیمه سامان با در نظر گرفتن میزان حساسیت مسئولیت های اجتماعی، انواع بیمه مسئولیت را به صورت زیر در اختیار بیمه گذاران محترم قرار میدهد:

بیمه مسئولیت مدنی

پایبند بودن به مسئولیت مدنی در جامعه برای شما چقدر اهمیت دارد؟ بیمه مسئولیت مدنی اینجاست تا شما در برابر تعهدات خود شانه خالی نکنید! بطور کلی اگر فعالیت های روزمره ی شما، برای اشخاص ثالث خسارت های جانی و مالی به همراه داشته باشد؛ در صورتی که شما مقصر آن باشید جبران خسارت های وارد شده به فرد، بر عهده شخص شما می باشد. به فرض مثال مدیر باشگاه ورزشی سهوا از دستگاه های غیر استاندارد استفاده کرده است و فردی حین ورزش با آنها دچار آسیب میشود؛ ارائه بیمه آسانسور نیز یکی از خدمات بسیار کارآمد بیمه مسئولیت مدنی سامان می باشد.فقط کافیست راجب خطراتی که در آسانسورها به جان و مال افراد خسارت وارد کرده تحقیق کنید!بیمه مسئولیت مدنی زیر شاخه های زیادی دارد که برای آشنایی با آن ها بهتر است بیمه مسئولیت مدنی چیست را بخوانید.

بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان، فرشته نجات کارفرما!

فرقی نمی کند شما مدیر یک شرکت خصوصی باشید یا پیمانکار یک پروژه عمرانی، طبق قوانین کار اگر کارکنان شما، زمانی که مشغول به کار هستند دچار صدمه شوند، جبران خسارت های وارد شده به فرد بر عهده شما که کارفرما هستید؛ می باشد. با تهیه بیمه نامه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان ، پرسنل و کارکنان خود را در مقابل خسارت های جانی ناشی از سهل انگاری، قصور نظارت، استفاده از وسایل غیر ایمنی و ضعف اقدامات ایمنی، بیمه می کنید. کارفرمایی که این بیمه را تهیه می کند، نگرانی های بی مورد خود را در مواقع ایجاد خسارت پیش بینی کرده و بحران را به نحو احسن مدیریت می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر حتما مطلب صفر تا صد بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان را مطالعه فرمایید.

بیمه مسئولیت پزشک و پیراپزشک

تا حالا به ریسک مشاغل پزشکی فکر کردید؟ بنظر شما، بیمه مسئولیت پزشک و پیراپزشک می تواند از استرس و ریسک های این شغل کم کند؟ فرض کنید؛ یک پزشک در تجویز دارو برای بیمار دچار اشتباه شود و یا در حین عمل جراحی ناخواسته به بیمار صدمه می زند! به قول معروف آمد ثواب کند کباب شد! پزشکان هم ممکن است مثل تمامی افراد جامعه دچار خطا و سهل انگاری شوند. بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان استرس های ناشی از احتمال خطا و اشتباه را برای همیشه از پزشک ها دور خواهد کرد؛ چرا که بیمه مسئولیت پزشک سامان جبران خطاهای غیر عمد پزشک که منجر به آسیب رساندن به بیمار شده را، بر عهده خواهد گرفت. بیمه پیراپزشکان سامان برای پرستاران و کادر درمان نیز پوشش هایی در نظر گرفته؛ مقاله بیمه مسئولیت پزشک و پیراپزشک چیست را بخوانید؛ تا با آگاهی کامل برای خرید بیمه مسئولیت پزشکان خود به صورت آنلاین اقدام نمایید.

بیمه مسئولیت سازندگان ابنیه

اشتباه نکنید! بیمه مسئولیت سازندگان ابنیه با بیمه مسئولیت کارفرما کاملا متفاوت است. کارفرما علاوه بر کارکنان خود در قبال اشخاص ثالث و همسایگان محل کار خود موظف است! هنگام ساخت و ساز خطرات زیادی اشخاص ثالث، همسایه های مجاور را تهدید خواهد کرد. بفرض مثال هنگام گود برداری ممکن است دیوار های ساختمان مجاور نشست کنند و یا مصالح ساختمانی منجر به آسیب اشخاص ثالث شوند. درصورتیکه مقصر تمامی این خسارتها کارفرما شناخته شود، جبران آنها بر عهده کارفرماست. بیمه مسئولیت سازندگان ابنیه در پرداخت این غرامت ها به شما کمک خواهد کرد.

پوشش های بیمه مسئولیت

با توجه به انواع بیمه نامه و مسئولیت های مختلف مشاغل، بیمه سامان پوشش های متفاوتی برای هر نوع بیمه نامه در اختیار بیمه گذاران قرار می دهد.

پوشش های بیمه مسئولیت مدنی

پوشش هزینه پزشکی و درمان بیمه مسئولیت مدنی
پوشش غرامت نقص عضو بیمه مسئولیت مدنی
پوشش غرامت فوت بیمه مسئولیت مدنی
پوشش خسارت های مالی بیمه مسئولیت مدنی

پوشش های بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

پرداخت غرامت نقص عضو و دیه ناشی از حادثه و خطر
پرداخت طلب های بیمه تامین اجتماعی
جبران هزینه آمبولانس و اقدام های فوری پزشکی
پرداخت غرامت فوت ناشی از حادثه
پرداخت هزینه های دفاع بیمه گذار، در مراجع قضایی در مقابل ادعاهای پرسنلی که از خطرات تحت پوشش این بیمه آسیب دیده.
پرداخت هزینه های پزشکی پرسنل آسیب دیده از حادثه

پوشش های بیمه مسئولیت پزشک و پیراپزشک

پوشش پرداخت غرامت فوت بیمه مسئولیت پزشک و پیراپزشک
پوشش پرداخت غرامت نقص عضو بیمه مسئولیت پزشک و پیراپزشک

پوشش های بیمه مسئولیت سازندگان ابنیه

پوشش هزینه های پزشکی بیمه مسئولیت سازندگان ابنیه
پوشش نقص عضو بیمه مسئولیت سازندگان ابنیه
پوشش غرامت فوت بیمه مسئولیت سازندگان ابنیه
پوشش هزینه های آمبولانس بیمه مسئولیت سازندگان ابنیه
پوشش خسارت های مالی بیمه مسئولیت سازندگان ابنیه

موارد خارج از پوشش یا استثنائات بیمه مسئولیت

شرکت بیمه، در برخی موارد بیمه گذار را حمایت نخواهد کرد.

موارد خارج از پوشش یا استثنائات بیمه نامه مسئولیت عبارت اند از:
 • خسارت های ناشی از عمد از سوی بیمه گذار و کارکنان و عوامل اجرایی آن.
 • خسارت های ناشی از درگیری، آشوب، مجادله و …
 • خسارت های ناشی از مصرف الکل و مواد مخدر و…
 • صدمات وارد شده به کارکنان کمتر 15 سال.
 • خسارت های ناشی از انفجار های هسته ای.
 • محکومیت کیفر نقدی بنفع دولت و مجازات های قابل خرید.
 • خسارت هایی که مقصر آن بیمه گذار و عوامل اجرایی آن شناخته نشوند.

مزایای بیمه مسئولیت

به صورت کلی می توان گفت که هر کدام از بیمه های مسئولیت این مزیت را دارند که سرمایه گذاری برای روز مبادا هستند. متاسفم که از تجربه های تلخ استفاده می کنم؛ فرض کنید کارفرمایی بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان را تهیه نکند و یکی از کارکنان در حین کار از ارتفاع سقوط کند، پرداخت مبلغ دیه و غرامت، سرسام آور است و چه بسا که، در موفقیت آن پروژه ساختمانی و آینده کارفرما نیز، تاثیر می گذارد. یا مدیر ساختمانی بیمه آسانسور نداشته باشد؛ هزینه های آسیب هایی که ممکن است، افراد ساختمان در اثر استفاده از آسانسور دیده باشند را تخمین زده اید؟پزشکی بیمه نامه مسئولیت پزشک را تهیه نکرده باشد، در حین جراحی به دلیل فشار عصبی یا کم خوابی و سهواً به بیمار آسیب برساند؛ خوب می دانید که پزشک علاوه بر عذاب وجدان باید مسئولیت پرداخت خسارت را بپذیرد و تجربه کرده ایم که احتیاط شرط عقل است.محال است مدیر تور گردشگری باشید و تا به حال هیچ وقت تجربه نکرده باشید که مسافر تور گردشگری یک روزه شما دچار آسیبی نشده باشند، پس برای تور های یک روزه خود نیز بیمه مسئولیت گردشگری را واجب می دانید.

مشاوره رایگان

شرایط عمومی بیمه نامه مسئولیت

شرایط عمومی بیمه نامه مسئولیت برای انواع بیمه مسئولیت یکسان است که برخی از آنها عبارت اند از:

شرایط عمومی انواع بیمه مسئولیت
 • بیمه گذار موظف است اطلاعاتی که در ارزیابی خطر تاثیرگذار هستند را به صورت جامع و صحیح به بیمه گر اعلام نماید.چنانچه بیمه گذار در این زمینه کوتاهی نماید، بیمه گر میتواند علاوه بر ابطال بیمه نامه، حق بیمه های پرداختی را به بیمه گذار عودت ندهد و حق بیمه های سر رسید نشده را طلب نماید.
 • چنانچه تغییراتی در کیفیت و وضعیت موضوع بیمه نامه ایجاد شود و باعث تشدید خطر آن شود، بیمه گذار موظف است در اسرع وقت به شرکت بیمه اعلام نماید. در صورت تشدید خطر قبل از وقوع حادثه بیمه گر می تواند با دریافت حق بیمه اضافه تر بیمه نامه را ادامه دهد و یا بیمه نامه مسئولیت خود را فسخ نماید. اگر بعد از وقوع حادثه معلوم شود، خسارت ناشی از تشدید خطر بوده است، بیمه گر میتواند خسارت وارد شده را طبق حق بیمه های پرداختی بیمه گذار تقبل نماید.
 • پس از وقوع حادثه بیمه گذار موظف است، ظرف مدت حداکثر 5 روز به شرکت بیمه حادثه را اعلام نماید.
 • بیمه گذار موظف به پرداخت اقساط حق بیمه در تاریخ معین شده می باشد، اگر در پرداخت آن کوتاهی کند بیمه گر میتواند بیمه نامه را باطل کند و هنگام وقوع حادثه، خسارت را طبق حق بیمه های پرداختی، جبران نماید.
 • پس از اعلام حادثه و تکمیل مدارک مربوطه شرکت بیمه ظرف مدت حداکثر 15 روز برای جبران خسارت های وارد شده اقدام می نماید.