بیمه زلزله

بیمه زلزله

قطعا اخبار زلزله های اخیر به گوش شما رسیده و از شرایط سخت مردم آگاه هستید. اما آیا بیمه زلزله در چنین مواقعی چند درصد مفید واقع خواهد شد؟ کشور ایران جز مناطق زلزله خیز است، بطور مثال فقط در خرداد سال 1401، بیش از 700 بار زمین لرزه اتفاق افتاده است. زلزله خسارت های سهمگینی را به افراد جامعه وارد خواهد کرد. اگر افراد از این پیشامد ناگوار جان سالم به در ببرند، قطعا خسارت های مالی زیادی را متحمل خواهند شد. برای جبران خسارت های ناشی از زلزله و زمین لرزه می توانید از بیمه زلزله کمک بگیرید. بیمه زمین لرزه یکی از پوشش های کاربردی بیمه آتش سوزی است، که با توجه به گسل های فعال موجود در ایران، متقاضیان زیادی پیدا کرده است.

بیمه زلزله و بیمه آتش سوزی

اغلبت متقاضیانی که به دنبال راه حلی برای کاهش خسارت های ناشی از زلزله هستند، بین بیمه زلزله و بیمه آتش سوزی سرگردان خواهند شد. در واقع بیمه سامان بیمه نامه ای تحت عنوان بیمه زلزله به بیمه گذاران ارائه نداده است. بیمه گذاران با تهیه بیمه آتش سوزی در برابر خطرات ناشی از حوادث زلزله بیمه خواهند شد. بیمه آتش سوزی دارای پوشش های متفاوتی است؛ که در برابر صاعقه، آتش سوزی، سیل، طوفان، زلزله و… بیمه شدگان را حمایت خواهد کرد.

پوشش های بیمه زلزله

بیمه گذار با پرداخت حق بیمه، تحت پوشش های بیمه زلزله قرار خواهد گرفت. این پوشش ها تنها برای جبران خسارت های مالی قابل استفاده است؛ و خسارت های جانی وارد شده به بیمه گذار را تقبل نخواهد کرد. افراد جامعه می توانند ملک، اثاثیه منزل و سرمایه خود را تحت پوشش بیمه زمین لرزه قرار دهند.

مشاوره رایگان

مزایا بیمه زلزله سامان

قطعا پس از آشنایی با مزایا بیمه زلزله سامان، لحظه ای برای خرید بیمه زلزله غفلت نخواهید کرد.
 • در ابتدا بیمه زلزله سامان، پشتوانه مالی مطلوبی برای بازسازی منزل و سرمایه اولیه بیمه گذار می باشد. با توجه به تعداد بالای افراد خسارت دیده در زلزله، بدیهی است دولت خسارت های به وجود آمده را بصورت تمام و کمال پرداخت نخواهد کرد. اما بیمه سامان حداقل هزینه بازسازی اولیه منزل بیمه گذار را پرداخت خواهد کرد.
 • میزان بالای رضایت بیمه گذاران این بیمه نامه حاکی از کار آمد بالای آن می باشد.
 • یکی از شروط اصلی برای صدور بیمه زلزله، بازدید اولیه از ملک مورد نظر می باشد. اما در برخی از طرح های بیمه آتشسوزی و زلزله سامان که ارزش ساختمان و اثاثیه آن بیشتر از حد مشخصی نباشد، نیازی به بازدید اولیه نمی باشد.
 • سطح توانگری شرکت بیمه یکی از معیار های مهم برای انتخاب بیمه نامه می باشد. هرچه قدرت بیمه گر در پرداخت خسارت بیشتر باشد، بدیهی است بیمه گذار مبلغ کمتری برای بازسازی خانه خود پرداخت خواهد کرد. خوشبختانه بیمه سامان در بهترین رده مالی قرار دارد؛ و در سال های اخیر صاحب قدرت بالایی در جبران خسارات ناشی از زلزله شده است.
 • 18 شعب پرداخت خسارت بیمه زلزله سامان در سراسر کشور، به بیمه گذار کمک کرده تا به راحتی برای دریافت خسارت مراجعه نماید.
مشاوره رایگان

شرایط بیمه زلزله سامان

 • بیمه زلزله تنها خسارت های مالی وارده را جبران خواهد کرد و در قبال خسارت های جانی بیمه گذار مسئولیتی نخواهد داشت.
 • اغلب ساختمان های مسکونی توسط هیئت مدیره تحت پوشش بیمه زلزله قرار خواهند گرفت. در این شرایط بیمه گر پس از وقوع زلزله، تنها خسارت وارده به بنای ساختمان را جبران خواهد کرد و در مقابل خسارت های وارده به اسباب و اثاثیه واحد ها هیچ مسئولیتی نخواهد داشت. از این رو توصیه می شود برای ایمن سازی وسایل خانه، هر واحد به تنهایی این بیمه نامه را تهیه نماید.
 • از آنجایی که بیمه سامان برای ارائه خدمات به تمامی اقشار جامعه توجه می کند، مستاجران نیز می توانند بیمه زلزله سامان را فقط برای اسباب و اثاثیه منزل خود تهیه کنند.
 • اکثر شرکت های بیمه تنها خسارت هایی که بصورت مستقیم به بیمه گذار وارد شده را تقبل خواهند کرد. بطور مثال اگر پس از زلزله اموال شخص به سرقت رود، بیمه گر هیچ مسئولیتی در قبال خسارت ناشی از سرقت نخواهد داشت. اما یکی از مزایای بیمه زلزله سامان، جبران هزینه های ناشی از سرقت می باشد. کافیست بیمه گذار در هنگام خرید بیمه زلزله، لیست تمامی اثاثیه و اموال موجود در خانه را به شرکت بیمه ارائه دهد.

نحوه پرداخت خسارت بیمه زلزله

پیشنهاد می شود قبل از وقوع زلزله با نحوه پرداخت خسارت بیمه زلزله آشنا شده تا با آگاهی کامل و بدون استرس برای دریافت خسارت به شرکت بیمه مراجعه کنید. بیمه گذار حداکثر تا 5 روز پس از زلزله موظف است پیشامد رخ داده را به شرکت بیمه اطلاع دهد. بیمه گذار باید لیست اموال و اثاثیه صدمه دیده در زلزله را به همراه ارزش مالی آنها در اختیار بیمه گر قرار دهد. سپس کارشناس بیمه پرونده را بررسی کرده و در صورت نیاز از محل بیمه شده بازدید خواهد کرد. پس از تعیین مبلغ خسارت وارده و تایید بیمه گذار، مبلغ به حساب بیمه گذار واریز خواهد شد. در صورت اعتراض بیمه گذار، پرونده به شورای حل اختلاف فرستاده خواهد شد.

مشاوره رایگان

عوامل موثر بر نرخ بیمه زلزله

با توجه به انواع مختلف ساختمان ها و شرایط مختلف بیمه گذاران، قیمت بیمه زلزله متغیر است. عوامل موثر بر نرخ بیمه زلزله عبارت است از:
 • نوع سازه: امروزه ساختمان ها از جنس های مختلف من جمله آجر، بتن، فلز و… ساخته خواهند شد. نوع سازه ساختمان بر میزان ریسک آن تاثیر مستقیم دارد. بطور کلی هرچه ساختمان سازه ضعیف تری داشته باشد، میزان ریسک و حق بیمه آن افزایش خواهد یافت.
 • متراژ ساختمان: هرچه متراژ ملک بیمه شده بیشتر باشد، به مراتب حق بیمه بیشتری به آن تعلق خواهد گرفت.
 • ارزش اسباب و اثاثیه خانه: چنانچه لوازم خانه را تحت پوشش بیمه نامه قرار دهید، نرخ بیمه زلزله ساختمان نیز افزایش خواهد یافت. و در نهایت هرچه لوازم خانه ارزش بیشتری داشته باشد، حق بیمه بیشتری پرداخت خواهید کرد.
 • موقعیت جغرافیایی ملک: با توجه به میزان ریسک زلزله در هر شهر ایران، حق بیمه زلزله متفاوت است. کشور ایران از نظر میزان ریسک زلزله به 5 گروه تقسیم شده است.
درجه و میزان ریسک شهر های منطقه
منطقه 1 (حداقل خطر) اصفهان، اراک، همدان، سنندج و…
منطقه 2 یزد، شهرکرد، ابهر، سوسنگرد و…
منطقه 3 (خطر متوسط) اهواز، مشهد، بوشهر، فریمان و…
منطقه 4 (خطر بالا) شیراز، زاهدان، زنجان، ایلام، تبریز، گرگان، رشت، خرم آباد، ساری، کیش و…
منطقه 5 (حداکثر خطر) تهران، کرج، قم، قزوین، کرمان و…

استعلام قیمت بیمه زلزله سامان

بیمه سامان برای رفاه بیشتر متقاضیان، استعلام قیمت بیمه زلزله سامان را علاوه بر مراجعه حضوری به صورت آنلاین نیز انجام خواهد داد. کافیست در صفحه استعلام بیمه زلزله اطلاعات مربوط به ملک، اثاثیه و… را وارد کرده و از نرخ بیمه زلزله مطلع شوید.