نماد اعتبار الکترونیک logo-samandehi
شماره پشتیبانی بیمه سامان نمایندگی الماسی

09220418244

در تصادف زنجیره ای مقصر کیست؟

در تصادف زنجیره ای مقصر کیست

زمانی که در ترافیک های سرسام آور ناشی از تصادف زنجیره ای می مانید، در ذهنتان به دنبال مقصر تصادف زنجیره ای خواهید گشت. طبق قوانین راهنمایی و رانندگی، خودرو ای که از عقب به خودرو جلویی برخورد کند، مقصر شناخته خواهد شد. اما پیدا کردن مقصر در تصادف زنجیره ای کار بسیار پیچیده ای است؛ اغلب اوقات تنها توسط قانون و پلیس راهنمایی و رانندگی قابل تشخیص می باشد. از آنجایی که در تصادف زنجیره ای، بیش از دو خودرو، دچار آسیب می شود؛ قطعا مقصر تصادف نیز، باید خساراتی بیش از سقف تعهدات بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث راننده، پرداخت کند. در ادامه با انواع تصادف زنجیره ای و راه حلی مناسب برای پرداخت خسارت تصادف های چند خودرو صحبت خواهیم کرد.

تصادف زنجیره ای چیست

تصادف هایی که در آن به بیش از دو خودرو صدمه وارد شود، تصادف زنجیره ای گفته می شود. به طور مثال خودرویی به علت عدم رعایت فاصله ایمنی، با خودرو جلویی برخورد کرده؛ و خودرو سوم به دلیل سرعت زیاد، با خودرو دوم تصادف می کند. عوامل زیادی در وقوع تصادف های زنجیره ای نقش دارند. اما برخی از آنها عبارت اند از:

انواع تصادف زنجیره ای

با توجه به حالت خودرو در هنگام وقوع حادثه، انواع تصادف زنجیره ای به شرح زیر می باشند:

تصادف زنجیره ای خودرو های ایستاده زمانی اتفاق خواهد افتاد که خودرو بدون حرکت ایستاده باشد، و اتومبیل دیگری به هر دلیلی به خودرو ساکن، اصابت کند. بطور مثال زمانی که در پشت چراغ قرمز ایستاده اید، خودرویی به دلیل سرعت زیاد و عدم توانایی در کنترل خودرو با اتومبیل شما برخورد کند. در این شرایط شناسایی مقصر تصادف، راحت است؛ و خودرو دومی مقصر شناخته خواهد شد.

تصادف زنجیره ای خودرو های در حال حرکت، زمانی اتفاق خواهد افتاد که چند خودرو در حال حرکت، به دلیل عدم توانایی در کنترل خودرو، سرعت زیاد و … با هم برخورد خواهند کرد. مثال بارز این نمونه از تصادف های زنجیره ای، تصادف هایست که در اتوبان ها اتفاق می افتاد. شناسایی مقصر این نوع تصادف، کار آسانی نیست؛ و نیاز به تشخیص پلیس راهنمایی و رانندگی می باشد.

نحوه تشخیص مقصر در تصادف زنجیره ای از نظر قانون

نحوه تشخیص مقصر در تصادف زنجیره ای از نظر قانون

نحوه تشخیص مقصر در تصادفات زنجیره ای، تنها به متحرک یا ثابت بودن خودرو (در حین وقوع سانحه) بستگی دارد:

نحوه دریافت خسارت در تصادف زنجیره ای

قطعا می دانید نحوه دریافت خسارت در تصادفات زنجیره ای با تصادفات معمولی متفاوت است. زمانیکه که راننده به یک خودرو خسارت وارد کند؛ با استفاده از بیمه شخص ثالث خود، خسارت های وارده را جبران خواهد کرد. بدیهی است در تصادفات زنجیره ای، خودروهای زیادی دچار آسیب خواهند شد؛ و در نهایت فرد مقصر موظف به پرداخت خسارت بیشتری است.

قطعا در تصادف های زنجیره ای، خسارات وارد شده به اشخاص ثالث بیشتر از سقف تعهدات بیمه شخص ثالث خواهد بود. بر فرض مثال در یک سانحه 3 خودرو آسیب دیده اند؛ به خودرو اولی 30 میلیون، خودرو دوم 20 میلیون، خودرو سومی 50 میلیون خسارت وارد شده است؛ و سقف تعهدات بیمه شخص ثالث راننده مقصر نیز 50 میلیون می باشد.

در این شرایط تنها بخشی از خسارات وارد شده را بیمه شخص ثالث تقبل خواهد کرد و برای دریافت مابقی هزینه ها باید از بیمه بدنه اشخاص آسیب دیده استفاده کنید.

پرداخت خسارت تصادف زنجیره ای با بیمه بدنه

برخی افراد پرداخت خسارت تصادف زنجیره ای با بیمه بدنه را غیر عادلانه دانسته؛ و پرداخت خسارت های وارد شده را بصورت تمام و کمال بر عهده راننده مقصر می دانند. لازم به ذکر است با استفاده از بیمه بدنه شما، تخفیفات و سرمایه بیمه بدنه تغییری نخواهد کرد. در واقع فرد زیان دیده فقط از پوشش ریکاوری بیمه بدنه استفاده خواهد کرد.

برای استفاده از پوشش ریکاوری کافیست مدارک مبنی بر وقوع سانحه تصادف و بیمه شخص ثالث فرد مقصر را در اختیار شرکت بیمه قرار دهید. شرکت بیمه مابقی هزینه ها را پرداخت خواهد کرد و در نهایت راننده مقصر بصورت اقساط با شرکت بیمه تسویه می کند.

امیدواریم با مطالعه این مقاله از اهمیت بیمه بدنه مطلع شوید؛ و در صورت نداشتن آن بیمه بدنه خودرو را در عرض یک ساعت بصورت آنلاین تهیه کنید.

خرید بیمه بدنه خودرو اطلاعات بیمه بدنه خودرو