نماد اعتبار الکترونیک logo-samandehi
شماره پشتیبانی بیمه سامان نمایندگی الماسی

09220418244

در تصادف زنجیره ای مقصر کیست؟

در تصادف زنجیره ای مقصر کیست؟

شاید برخی اوقات، پس از مشاهده تصادف پرسیده باشید، در تصادف زنجیره ای مقصر کیست؟ همانطور که میدانید بیشترین آمار تصادف، به برخورد اتومبیل به عقب اتومبیل دیگر تعلق دارد. قوانین راهنمایی و رانندگی، در این شرایط راننده خودرو عقب را مقصر اعلام می کند. اما این قانون در تصادفات زنجیره ای کاربرد نخواهد داشت؛ چرا که در تصادفات زنجیره بیشتر از دو خودرو دچار صدمه شده اند؛ از این رو پلیس راهنمایی و رانندگی برای تشخیص مقصر، عوامل دیگری را مورد بررسی قرار می دهد.

عوامل زیادی در وقوع سانحه تصادف زنجیره ای موثر هستند. برخی از آنها عبارت اند از:

نحوه تشخیص مقصر در تصادف زنجیره ای:

نحوه تشخیص مقصر در تصادفات زنجیره ای، تنها به متحرک یا ثابت بودن خودرو (حین وقوع سانحه) بستگی دارد:

پرداخت خسارت تصادف زنجیره ای با بیمه بدنه

نحوه دریافت خسارت در تصادف زنجیره ای

قطعا می دانید نحوه دریافت خسارت در تصادفات زنجیره ای با تصادفات معمولی متفاوت است. زمانیکه که راننده به یک خودرو خسارت وارد کند؛ با استفاده از بیمه شخص ثالث خود، خسارت های وارده را جبران خواهد کرد. بدیهی است در تصادفات زنجیره ای، خودروهای زیادی دچار آسیب خواهند شد؛ و در نهایت فرد مقصر موظف به پرداخت خسارت بیشتری است.

قطعا در تصادف های زنجیره ای، خسارات وارد شده به اشخاص ثالث بیشتر از سقف تعهدات بیمه شخص ثالث خواهد بود. بر فرض مثال در یک سانحه 3 خودرو آسیب دیده اند؛ به خودرو اولی 30 میلیون، خودرو دوم20، خودرو سومی 50 میلیون خسارت وارد شده است؛ و سقف تعهدات بیمه شخص ثالث راننده مقصر نیز 50 میلیون می باشد.

در این شرایط تنها بخشی از خسارات وارد شده را بیمه شخص ثالث تقبل خواهد کرد و برای دریافت مابقی هزینه ها باید از بیمه بدنه اشخاص آسیب دیده استفاده کنید.

پرداخت خسارت تصادف زنجیره ای با بیمه بدنه

برخی افراد پرداخت خسارت تصادف زنجیره ای با بیمه بدنه را غیر عادلانه دانسته؛ و پرداخت خسارت های وارد شده را بصورت تمام و کمال بر عهده راننده مقصر می دانند. لازم به ذکر است با استفاده از بیمه بدنه شما، تخفیفات و سرمایه بیمه بدنه شما تغییری نخواهد کرد. در واقع فرد زیان دیده فقط از پوشش ریکاوری بیمه بدنه استفاده خواهد کرد.

برای استفاده از پوشش ریکاوری کافیست مدارک مبنی بر وقوع سانحه تصادف و بیمه شخص ثالث فرد مقصر را در اختیار شرکت بیمه قرار دهید. شرکت بیمه مابقی هزینه ها را پرداخت خواهد کرد و در نهایت راننده مقصر بصورت اقساط با شرکت بیمه تسویه می کند.

امیدواریم با مطالعه این مقاله از اهمیت بیمه بدنه مطلع شوید؛ و در صورت نداشتن آن بیمه بدنه خودرو را در عرض یک ساعت بصورت آنلاین تهیه کنید.

خرید بیمه بدنه خودرو اطلاعات بیمه بدنه خودرو